ZAPRASZAMY NA SZKOLENIE ONLINE 

AKADEMIA MIKROBIOLOGII FARMACEUTYCZNEJ MIKROBIOLOGIA FARMACEUTYCZNA DLA NIE MIKROBIOLOGÓW ORAZ OSÓB WYKWALIFIKOWANYCH

Szkolenie w terminie 12-13 grudnia 2023r. w godzinach 10:00 – 15:00

12-13.12.2023

10:00 - 15:00

Szkolenie online

1400 PLN

Szkolenie skierowane do:

 • Pracowników Laboratorium Mikrobiologicznego
 • Pracowników Działów Zapewnienia Jakości i Kontroli Jakości
 • Osób Wykwalifikowanych

Certyfikacja i dopuszczenie do obrotu serii produktu leczniczego na rynek wymaga od Osoby Wykwalifikowanej interpretacji min. wyników badań mikrobiologicznych.  Wiemy, że sprawia to wiele kłopotów osobom, które z wykształcenia nie są mikrobiologami. Podczas tego dwudniowego szkolenia przedstawimy podstawy mikrobiologii farmaceutycznej, opowiemy o badaniach mikrobiologicznych – ale nie z punktu szczegółowego wykonywania badań (bo tym zajmuje się specjalista mikrobiolog), tylko wyjaśnimy co możemy oznaczyć daną metodą, o czym mówią otrzymane wyniki i jak je interpretować. Pokażemy  jak powinny wyglądać wyniki, które trafiają na biurka Osób Wykwalifikowanych, jakie dane powinny zawierać, aby tworzyć spójny obraz „mikrobiomu” naszej firmy i gdzie ewentualnie szukać źródeł drobnoustrojów, które pojawić się mogą w produkcie gotowym.

Szkolenie przeznaczone przede wszystkim dla Osób Wykwalifikowanych, które nie są z wykształcenia mikrobiologami ale również dla początkujących mikrobiologów, pracowników KJ i ZJ.

Program szkolenia

 1. Zarządzanie Jakości Mikrobiologiczną – Rola laboratorium mikrobiologicznego w Wytwórni Farmaceutycznej
 2. Mikroorganizmy
  • Fizjologia i kluczowe cechy mikroorganizmów
  • Źródła drobnoustrojów
 3. Metody mikrobiologiczne
  • Próbkowanie
  • Badania ilościowe i jakościowe
  • Badania jałowości
  • Strategia identyfikacji
  • Skuteczność konserwacji
  • Drobnoustroje niepożądane
  • Monitorowanie przestrzeni pracy
  • Walidacja mycia i czyszczenia
 4. Drobnoustroje – jak je usunąć
  • Dezynfekcja
  • Sterylizacja
 5. Podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów
  • Jak interpretować wyniki mikrobiologiczne
  • Jak zidentyfikować prawdopodobną przyczynę obecności drobnoustrojów
  • Ocena ryzyka

Koszt
szkolenie online 1400 PLN + 23%VAT
(Koszt obejmuje: udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, certyfikat)

Prowadzący:

Krystyna Mysłowska
Całe życie zawodowe związana z firmą farmaceutyczną Polfa/Pliva na stanowisku m.in. Kierownika Laboratorium Mikrobiologicznego KJ, a także Trenera, Audytora i Koordynatora w pionie Zapewnienia Jakości. Od wielu lat współpracuje z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek imienia dr Jana Bobra w Krakowie. Pracowała również jako Osoba Wykwalifikowana w Banku Komórek Macierzystych. Od ponad 25 lat prowadzi wykłady i konsultacje związane z szeroko pojętą tematyką, dotyczącą Zarządzania Jakością Mikrobiologiczną w wytwórni farmaceutycznej.

Katarzyna Bucala–Śladowska
Od 2002 roku pracuje jako mikrobiolog w Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek imienia dr Jana Bobra w Krakowie. Obecnie na stanowisku Zastępcy Kierownika Centrum ds. Mikrobiologii Farmaceutycznej, Kierownika Zapewnienia Jakości i Osoby Wykwalifikowanej. Posiada uprawnienia Audytora wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością w laboratorium wg ISO 17025. Ukończyła w 2020 roku studia podyplomowe na Wydziale Farmaceutycznym UJ „Osoba wykwalifikowana w kontroli jakości produktu leczniczego i wyrobu medycznego”. Od 15 lat zajmuje się szkoleniami z zakresu mikrobiologii farmaceutycznej.

Wymagania sprzętowe

– komputer z głośnikami
– łącze internetowe
– aktualna przeglądarka Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Edge, Opera (nie ma potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania)
– system operacyjny taki jak Windows 8 (zalecany Windows 10), Mac OS wersja 10.13 (zalecana najnowsza wersja), Linux, Chrome OS

Logowanie

w dniu poprzedzającym szkolenie, e-mailem udostępniamy uczestnikom dostęp do internetowej platformy szkoleniowej.   Zalecamy wówczas wejście do “wirtualnej poczekalni” celem sprawdzenia poprawności i jakości połączenia internetowego.

Rozpoczęcie zajęć zaplanowane jest na godzinę 10.00, zakończenie na 15:00. Poszczególne bloki tematyczne zajęć oddzielone są przerwami.  Aby skorzystać z Webinaru na żywo, należy “kliknąć” w otrzymany link o ustalonej godzinie i połączyć się online z innymi uczestnikami oraz Trenerem.

Dodatkowe informacje

Do 2 tygodni od dnia szkolenia wszystkim uczestnikom udzielamy wyjaśnień
i konsultacji mailowych związanych z tematyką szkolenia. Prosimy o przesyłanie ewentualnych pytań na adres szkolenia@medvice.com.pl

Szkolimy już
od ponad 15 lat