ZAPRASZAMY NA SZKOLENIE 

AKADEMIA MIKROBIOLOGII FARMACEUTYCZNEJ MIKROBIOLOGICZNY NADZÓR NAD SYSTEMEM WODNYM

Szkolenie w terminie 14 czerwca 2023r. w godzinach 10:00 – 15:00


Szkolenie odbywa  się  stacjonarnie i online w formie WEBINARU 

14.06.2023

10:00 - 15:00

Szkolenie online

750 PLN

Szkolenie skierowane do:

 1. Pracowników Laboratorium Mikrobiologicznego
 2. Pracowników Działów Zapewnienia Jakości i Kontroli Jakości
 3. Osób Wykwalifikowanych
 4. Pracowników produkcji

Woda jest kluczowym medium w przemyśle farmaceutycznym. Jest używana do mycia i czyszczenia, jest surowcem do wyrobu wielu produktów gotowych, wykorzystywana jest do przygotowywania pożywek w laboratorium mikrobiologicznym, do rozcieńczania koncentratów środków dezynfekujących czy jako płyn chłodzący w autoklawach. Jest ona niestety również potencjalnym źródłem zanieczyszczenia mikrobiologicznego, zwłaszcza gdy nie jest odpowiednio kontrolowana. Kontrola polega nie tylko na wyznaczeniu liczby mikroorganizmów obecnych w 1 ml wody, ale również na identyfikacji obecnych w niej drobnoustrojów. Systemy wodne są też niestety często miejscem występowania biofilmów.

 

Program szkolenia

 1. Rodzaje wody używane do produkcji farmaceutycznej
 2. Metoda filtracji membranowej – wady i zalety
 3. Badanie wody w aspekcie jakości mikrobiologicznej – pobieranie prób, transport do laboratorium, stosowane podłoża, wzór certyfikatu badania
 4. Przydatność metod
 5. Walidacja systemu wodnego, punkty poboru, częstotliwość, opracowanie wyników
 6. Odchylenia wyniku badania mikrobiologicznego wody – przykład działania wyjaśniającego w momencie uzyskania wyniku niezgodnego z wymaganiami
 7. Biofilm – najczęściej występujące drobnoustroje, sposoby niszczenia biofilmu
 8. Konieczna dokumentacja i wykaz czynności  kontrolnych  potrzebnych w czasie audytu systemu wody przeznaczonej do produkcji farmaceutycznej.
Koszt


szkolenie online 750 PLN + 23%VAT
(Koszt obejmuje: udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, certyfikat)

Prowadzący:

Krystyna Mysłowska
Całe życie zawodowe związana z firmą farmaceutyczną Polfa/Pliva na stanowisku m.in. Kierownika Laboratorium Mikrobiologicznego KJ, a także Trenera, Audytora i Koordynatora w pionie Zapewnienia Jakości. Od wielu lat współpracuje z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek imienia dr Jana Bobra w Krakowie. Pracowała również jako Osoba Wykwalifikowana w Banku Komórek Macierzystych. Od ponad 25 lat prowadzi wykłady i konsultacje związane z szeroko pojętą tematyką, dotyczącą Zarządzania Jakością Mikrobiologiczną w wytwórni farmaceutycznej.

Katarzyna Bucala–Śladowska
Od 2002 roku pracuje jako mikrobiolog w Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek imienia dr Jana Bobra w Krakowie. Obecnie na stanowisku Zastępcy Kierownika Centrum ds. Mikrobiologii Farmaceutycznej, Kierownika Zapewnienia Jakości i Osoby Wykwalifikowanej. Posiada uprawnienia Audytora wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością w laboratorium wg ISO 17025. Ukończyła w 2020 roku studia podyplomowe na Wydziale Farmaceutycznym UJ „Osoba wykwalifikowana w kontroli jakości produktu leczniczego i wyrobu medycznego”. Od 15 lat zajmuje się szkoleniami z zakresu mikrobiologii farmaceutycznej.

Wymagania sprzętowe

– komputer z głośnikami
– łącze internetowe
– aktualna przeglądarka Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Edge, Opera (nie ma potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania)
– system operacyjny taki jak Windows 8 (zalecany Windows 10), Mac OS wersja 10.13 (zalecana najnowsza wersja), Linux, Chrome OS

Logowanie

w dniu poprzedzającym szkolenie, e-mailem udostępniamy uczestnikom dostęp do internetowej platformy szkoleniowej.   Zalecamy wówczas wejście do “wirtualnej poczekalni” celem sprawdzenia poprawności i jakości połączenia internetowego.

Rozpoczęcie zajęć zaplanowane jest na godzinę 10.00, zakończenie na 16:00. Poszczególne bloki tematyczne zajęć oddzielone są przerwami.  Aby skorzystać z Webinaru na żywo, należy “kliknąć” w otrzymany link o ustalonej godzinie i połączyć się online z innymi uczestnikami oraz Trenerem.

Dodatkowe informacje

Do 2 tygodni od dnia szkolenia wszystkim uczestnikom udzielamy wyjaśnień
i konsultacji mailowych związanych z tematyką szkolenia. Prosimy o przesyłanie ewentualnych pytań na adres szkolenia@medvice.com.pl

Szkolimy już
od ponad 15 lat